< powrót

Różnice między futbolem amerykańskim a rugby

2 lata temu | 31.10.2022, 11:59 Różnice między futbolem amerykańskim a rugby

Rugby i futbol amerykański - sprawdź, czym różnią się te dyscypliny. Czy futbol amerykański i rugby są podobne? Jak wygląda piłka i jak grają zawodnicy?

Futbol amerykański a rugby - najważniejsze różnice

Futbol amerykański i rugby to dwa sporty zespołowe, których nazwy często używane są zamiennie. To błąd, gdyż choć sporo je łączy, to jednak wiele też różni. Co istotne - to futbol pochodzi od rugby. Jak odróżnić te dwie dyscypliny? Skąd możesz wiedzieć, że aktualnie rozgrywany jest mecz rugby, a nie futbolu amerykańskiego? Sprawdź, jakie są kluczowe różnice pomiędzy tymi dyscyplinami, dzięki którym łatwo rozpoznasz, z jaką masz do czynienia.

Futbol amerykański vs rugby - jaka jest różnica między rugby a futbolem amerykańskim?

Rugby i futbol amerykański na pierwszy rzut oka wydają się bardzo podobnymi dyscyplinami, ale jeśli zainteresujesz się szczegółami, to zauważysz między nimi wiele różnic. Dotyczy to zasad gry, zawodników, boiska i wielu elementów. Jakie są zatem różnice między futbolem amerykańskim a rugby? Otóż są następujące:

  • Wymiary boiska - obiekty, na których odbywa się gra w futbol amerykański i rozgrywane są mecze rugby, na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie. Różnica tkwi jednak w wymiarach. W futbolu amerykańskim boisko ma wymiary 120 jardów × 160 stóp, co oznacza mniej więcej 110×49 metrów. Natomiast boisko do rugby ma 100×70 metrów. Ponadto inny jest kształt bramek. Poza tym w futbolu amerykańskim znajduje się ona za polem punktowym, a w rugby - przed tym polem.
  • Zliczanie punktów - w rugby punkty zdobywa się za przyłożenie lub za przekopanie piłki przez bramkę. Co oznacza przełożenie? Otóż chodzi o umieszczenie piłki na polu punktowym. W futbolu amerykańskim opcji zdobywania punktów jest więcej. 6 punktów otrzymuje się za wniesienie piłki na pole punktowe. Zatem niezbędne jest posiadanie piłki w momencie wbiegnięcia w to miejsce. 3 punkty można otrzymać za kop na bramkę. Po przyłożeniu gracze mogą przystąpić do podwyższenia. Opcje są dwie - albo z linii 2 lub 3 jardów próbują przekopać piłkę górą do bramki, albo rozgrywają ją dołem do kolejnego przyłożenia. Dostają za to odpowiednio 1 lub 2 punkty. 2 punkty można również otrzymać za zatrzymanie zawodnika w jego polu punktowym i wymuszenie upuszczenia piłki poza jego obrębem. W rugby za przyłożenie przyznawane jest 5 punktów. 
  • Dynamika - różnica między rugby a futbolem amerykańskim polega również na tym, jak czasowo przebiega rozgrywka. W rugby gra jest bardziej dynamiczna, nie jest przerywana. Natomiast futbol amerykański jest rozgrywany z przerwami w przypadku powalenia zawodnika z piłką lub po każdej nieudanej akcji. Zatem zawodnicy rugby niekoniecznie odnajdą się w takiej rozgrywce.
  • Zatrzymanie zawodnika - w rugby, w przeciwieństwie do futbolu amerykańskiego, zatrzymać można każdego gracza. Natomiast w pierwszej z wymienionych dyscyplin tylko tego, który ma piłkę do rugby.
  • Strój - w przypadku futbolu amerykańskiego zawodnicy mają rozbudowany sprzęt ochronny. Wyposażeni są w ochraniacze ramion, spodenki chroniące biodra, kość ogonową i kolana. Oczywiście zawodnicy każdej drużyny rugby muszą nosić kask. Te elementy są obowiązkowe. Dodatkowo do gry można założyć również rękawiczki, a także ochraniacz na żebra i kręgosłup. W przypadku gry w rugby strój jest zdecydowanie skromniejszy. Ochraniacze nie są obowiązkowe - zawodników na boisku nie obowiązuje konieczność ich założenia, ale mogą je mieć na sobie. Standardowo grają w spodenkach i koszulkach polo. Gracze rugby muszą natomiast nosić obowiązkowo ochraniacze na zęby. 

Rugby i futbol amerykański - ewolucja

Z wykazanych różnic jasno wynika, że w przypadku rugby masz do czynienia z mniejszym zróżnicowaniem. Jednak to nie do końca tak. Obecnie pod tą nazwą ukrywają się trzy różne typy tej gry. Otóż są to:

  • Rugby union - najbardziej popularny w Polsce. Drużyna liczy 15 graczy. Piłkę można podawać poprzez kopnięcie lub rzut. Podania ręką do przodu są zabronione.
  • Rugby 7 - w tym przypadku graczy rugby jest mniej, bo 7 w drużynie. Od 2016 roku jest to dyscyplina olimpijska i z tego względu zaczęła zyskiwać na popularności.
  • Rugby league - mniej popularna w Polsce. W tej odmianie rugby na boisku znajdują się dwie drużyny po 13 zawodników. 

     

Natomiast w futbolu amerykańskim drużyna liczy zawsze 11 zawodników. Najpopularniejszym sportem, w którym na boisku znajduje się tyle samo graczy, jest oczywiście piłka nożna. Poza tym jest tam również sędzia. Jeśli chodzi o różnice w zasadach poszczególnych typów rugby, to one występują, ale są niewielkie. Generalnie reguły zostały ujednolicone. Ze względu na charakter gry w futbolu amerykańskim bardziej odnajdują się postawni gracze, natomiast w rugby dobrze radzą sobie niżsi i o mniejszej masie.

 
4932360