< powrót

Zasady futbolu amerykańskiego dla początkujących. Od czego zacząć?

1 rok temu | 31.10.2022, 12:01 Zasady futbolu amerykańskiego dla początkujących. Od czego zacząć?

Futbol amerykański jest sportem coraz bardziej popularnym. Poznaj zasady futbolu amerykańskiego dla początkujących i sprawdź od czego zacząć treningi!

Futbol amerykański dla początkujących - od czego zacząć?

Uprawianie futbolu amerykańskiego, czy to hobbystyczne, czy zawodowo, nie jest w Polsce bardzo popularne. Natomiast z roku na rok coraz więcej zawodników decyduje się na rozpoczęcie przygody z tą dyscypliną. Może się wydawać, że futbol amerykański to sport tylko dla masywnych mężczyzn, a tymczasem znakomicie mogą się w nim odnaleźć różne osoby. Od czego zacząć, jeśli chcesz rozpocząć przygodę z tą dyscypliną?

Czym jest futbol amerykański i od czego zacząć? Zasady gry

Zanim zainteresujesz się uprawianiem tej dyscypliny, postaraj się jak najwięcej dowiedzieć o tym sporcie. Zasady futbolu amerykańskiego różnią się od rugby - te sporty mogą się wydawać podobne, ale w praktyce znacznie się różnią. Oto podstawowe informacje, które warto przyswoić przed próbą sprawdzenia się w tej dyscyplinie:

  • Strój i niezbędny sprzęt do futbolu. Ochraniacze w tym przypadku są niezbędne. To sport kontaktowy, w którym bez odpowiednich zabezpieczeń łatwo o kontuzje. Niezbędne są kask, ochraniacze ramion, potrzebne są również spodenki ochraniające biodra, kolana, kość ogonową i uda. Można mieć również m.in. rękawiczki. To wszystko rozwiązania, które mogą Cię zabezpieczyć przed urazami.
  • W rozgrywce uczestniczy siedmiu sędziów, w tym jeden główny. Wyposażeni są w żółte flagi, a nie żółte kartki jak w piłce nożnej.
  • Boisko do futbolu amerykańskiego ma 120 jardów (niecałe 110 metrów) długości i 53,3 jarda (prawie 49 metrów) szerokości.
  • Ważna jest znajomość zasad zdobywania punktów. Najwięcej można uzyskać za przyłożenie. 6 punktów dostaje drużyna, która wrzuci piłkę w strefę punktową przeciwnika lub kiedy zawodnik złapie ją w strefie punktowej. 3 punkty dostaje się za skuteczne kopnięcie piłki do bramki. 1 lub 2 punkty można otrzymać dodatkowo po przyłożeniu za tzw. podwyższenie. Opcja za 1 punkt polega na kopnięciu do bramki z odległości 33 jardów. W tym drugim przypadku należy z odległości 2 jardów od end zone rywala zdobyć przyłożenie. End zone to pole punktowe po obu krańcach boiska.
  • Grą drużyny kieruje rozgrywający, który może zdecydować się na różne zagrania. Nie może podać piłki do zawodników ofensywnych, ale może to zrobić do skrzydłowych lub biegaczy. Może również biec z piłką.
  • Celem gry jest zdobycie większej liczby punktów niż przeciwnik. Jeśli mecz zakończy się remisem, to dochodzi do dogrywki, która trwa maksymalnie 15 minut. Przerywa się ją, jeśli dany zespół uzyska choćby minimalną liczbę punktów poprzez kopnięcie piłki, powalenie przeciwnika zgodne z regułami lub w inny sposób.
  • Drużyna ma cztery próby, aby pokonać minimum 10 jardów i uzyskać punkty.
  • Zespoły obierają różne formacje w defensywie i w ofensywie. Warto wiedzieć, co robi drużyna atakująca, jak wygląda styl defensywny, a jak w ataku. 
  • Mecz futbolu amerykańskiego składa się z czterech kwart, każda trwa 15 minut. 
  • W ramach poznawania tej dyscypliny warto oglądać mecze NFL, czyli najlepszej ligi futbolu amerykańskiego na świecie. Niesamowitych wrażeń dostarcza finał tych rozgrywek, czyli Super Bowl. 

Futbol amerykański dla początkujących - jak zacząć uprawiać ten sport?

Masz różne możliwości. Najlepiej sprawdź, czy w Twojej okolicy działa jakaś drużyna futbolu amerykańskiego. Zobacz, czy prowadzi ona rekrutację - być może to dobry moment, aby spróbować swoich sił. Zazwyczaj zespoły prowadzą werbunek nowych zawodników kilka razy do roku. Prawdopodobnie otrzymasz zaproszenie na trening, w czasie którego możesz obserwować zachowanie zawodników, zespołu atakującego i drużyny przeciwnej, stosowane chwyty, kopy i nie tylko. Początek z tym sportem może być trudny, ale zdecydowanie warto spróbować. Być może to właśnie ta dyscyplina, w której się odnajdziesz. Pamiętaj, że futbol amerykański jest sportem kontaktowym. Nie zabieraj się za niego bez odpowiednich ochraniaczy. Początkowo może Cię przerazić, że wymaga on bardzo dobrej kondycji i rzeczywiście tak jest. Natomiast wraz z kolejnymi treningami będziesz sobie radzić coraz lepiej.