< powrót

Futbol amerykański - jakie są podstawowe zasady gry?

2 lata temu | 31.10.2022, 12:02 Futbol amerykański - jakie są podstawowe zasady gry?

Interesuje Cię futbol amerykański? Sprawdź, jakie są zasady tego sportu. Na czym polega ta gra, jak wygląda boisko i co musi robić zawodnik?

Futbol amerykański - jakie są zasady gry?

Futbol amerykański jest sportem, który z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, przy czym daleko mu do popularnych w Polsce dyscyplin zespołowych. Szacuje się, że uprawia go kilka tysięcy Polaków. Jeśli chcesz do nich dołączyć, to zanim przystąpisz do rozgrywki, najpierw powinieneś poznać zasady gry. Te nie są tak oczywiste, jak może się wydawać. Co warto wiedzieć? Jakie są zasady futbolu amerykańskiego?

Futbol amerykański - pochodzenie nazwy

Polakom nazwa futbol, a w zasadzie football, kojarzy się z inną dyscypliną sportową niż Amerykanom. I słusznie, gdyż przecież foot to stopa, a ball to piłka. Zatem mamy tutaj kopanie piłki, a przecież w futbolu amerykańskim głównie się nią rzuca. Otóż nazwa wzięła się od rugby football, czyli dyscypliny bardzo podobnej do futbolu amerykańskiego. To z niej zaczerpnięto zasady, trochę je zmodyfikowano i tak powstała nowa gra. Z czasem zaczęto używać nazwy rugby i wtedy już na stałe przyjęło się nazywanie opisywanej dyscypliny futbolem amerykańskim. 

Podstawowe zasady futbolu amerykańskiego

Przyjrzyjmy się krok po kroku istotnym kwestiom związanym z tą grą. Jakie wymiary musi mieć boisko? Ilu zawodników liczy drużyna? Czy można złapać piłkę, czy może dozwolone są wyłącznie kopnięcia? Sprawdź, na czym polegają zasady tej gry.

  • Wymiary boiska - ma ono 120 jardów (niecałe 110 metrów) długości i 53,3 jarda (prawie 49 metrów) szerokości. Nie wygląda tak samo jak w przypadku piłki nożnej. Znajdują się na nim przede wszystkim linie i liczby - jest ich wiele. W jakim celu są umieszczone? Otóż celem rozgrywki jest pokonywanie kolejnych fragmentów boiska, a dzięki liniom widać, czy udało się dotrzeć do następnych miejsc. 
  • Liczebność drużyn - na boisku znajduje się 11 zawodników z jednej drużyny. Mecz trwa 60 minut i jest podzielony na 4 części po 15 minut. 
  • Piłka - musi mieć odpowiednie wymiary, aby można nią było grać w oficjalnych meczach. W najlepszej lidze futbolu amerykańskiego piłki muszą mieć długość od 11 do 11,25 cali - chodzi o NFL (National Football League - Narodowa Liga Futbolowa). Finał tej ligi to słynny na całym świecie mecz o Super Bowl. 
  • Pozycje w futbolu amerykańskim - kluczowa jest pozycja rozgrywającego ( quarterback), czyli kreatora gry. Kolejnymi zawodnikami są biegacze i skrzydłowi. Są również tzw. końcowi, środkowi, tylni obrońcy i gracze wspomagający. Najczęściej piłka trafia do rozgrywającego od środkowego. Od niego piłki nie może otrzymać zawodnik ofensywny, natomiast może ona trafić do wspomnianych skrzydłowych lub biegaczy. Rozgrywający, jako zawodnik z piłką, może również z nią biec. Jakie są najważniejsze zadania pozostałych? Skrzydłowy ma odbierać zagrania w kierunku pola punktowego. Cornerback ma spowodować, że drużyna atakująca ma mieć problemy na skrzydłach. Jeśli chodzi o graczy defensywnych, to mamy tam tylnych obrońców i graczy wspomagających. Ich rolą jest dbanie o to, aby w czasie gry rozgrywający i cała ofensywa przeciwnika nie miała zbyt wiele przestrzeni.
  • Cel gry - zadaniem drużyn jest nie tyle posiadanie piłki, ile przyłożenia, czyli zdobywanie punktów. Rozgrywkę wygrywa ten, kto uzyska ich najwięcej. 
  • Zawsze drużyna ma cztery próby, aby pokonać minimum 10 jardów i zdobyć punkty.
  • Rozpoczęcie akcji - najpierw piłkę ma rozgrywający, natomiast koniec ma miejsce po zdobyciu bramki. Jeśli chodzi o zdobycze punktowe, to sposoby na nie są cztery. 6 punktów dostaje się wtedy, gdy piłka zostanie rzucona w strefę punktową przeciwnika lub kiedy zawodnik złapie ją w strefie punktowej. Reguły gry wskazują, że punkty te może zdobywać również obrona - dzięki tzw. bezpiecznemu zagraniu, które polega na tym, że zawodnik, który znajduje się w swojej strefie punktowej, może wyrzucić piłkę poza nią. 3 punkty można uzyskać również za skuteczne kopnięcie piłki do bramki. 
  • Strój - zawodnicy grający w oficjalnych meczach muszą mieć na sobie odpowiednią odzież do futbolu amerykańskiego. Przepisy wskazują, że zawodnicy powinni mieć kask, ochraniacze ramion, a także spodenki ochraniające biodra, kolana, kość ogonową i uda. Ponadto dostępne są inne rozwiązania, z których można korzystać, takie jak m.in. rękawiczki. 
  • Dogrywka - mecz składa się z czterech kwart po 15 minut, a jeśli zakończy się remisem, to wtedy ma miejsce 15-minutowa dogrywka. Wygrywa ten, kto zdobędzie chociaż minimalną liczbę punktów. 
  • Formacja defensywna - ofensywa w tym sporcie jest nie mniej ważna niż obrona. Różnica polega na tym, że defensywa zależy od całego zespołu. Celem jest blokowanie przeciwnej drużyny przed zdobywaniem punktów. Jednocześnie zadaniem zespołu jest zdobycie większej liczby punktów niż rywale. Oczywiście zawodnicy muszą wiedzieć, jak się ustawiać. 
  • Sędzia - to ważna postać w grze. W meczu uczestniczy sędzia główny i pozostali arbitrzy. W sumie nad poprawnym przebiegiem gry czuwa siedmiu sędziów wyposażonych w żółte flagi. Reagują oni m.in. w przypadku nieprawidłowego powstrzymania rywala.

Zasady gry w futbol amerykański - to kwestia czasu

Może się wydawać, że zasady tej dyscypliny są skomplikowane i rzeczywiście zrozumienie wszystkich reguł, które obowiązują w tym sporcie, wymaga czasu. Działanie po podaniu, po zmianie posiadania piłki, ustawianie się - jest tego sporo, ale to nie odstrasza fanów futbolu amerykańskiego. Warto spróbować tego sportu - to wciąga i jednocześnie wymaga solidnej kondycji fizycznej. 

 
16771656