< powrót

Ile trwa mecz futbolu amerykańskiego - podstawowe zasady gry

1 rok temu | 31.10.2022, 12:03 Ile trwa mecz futbolu amerykańskiego - podstawowe zasady gry

Interesują Cię podstawowe zasady gry w futbol amerykański? Zastanawiasz się, ile trwa mecz? Wejdź na naszą stronę i poznaj wszystkie szczegóły!

Jak długo trwa mecz futbolu amerykańskiego

Podstawy futbolu amerykańskiego - najważniejsze zasady gry

Futbol amerykański jest jedną z dyscyplin sportu drużynowego. Jest to sport kontaktowy, biorą w nim udział dwa zespoły, z których każdy składa się z jedenastu osób. Oba zespoły w trakcie meczu dążą do zdobycia jak największej liczby punktów. Futbol jest najpopularniejszym sportem w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Finałowy mecz ligi NFL, Super Bowl, oglądany jest przez prawie połowę Amerykanów. Super Bowl transmitowany jest też w grubo ponad dwustu krajach. Reklamy transmitowane w jego czasie należą do najdroższych i przygotowywane są specjalnie z myślą o tym wydarzeniu. W Europie, w tym także i w Polsce, nie jest to zdecydowanie dyscyplina mainstreamowa, jednak z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Dlatego też postanowiliśmy podzielić się wiedzą na jego temat z naszymi czytelnikami. W futbolu amenrykańskiem celem gry jest zdobycie większej liczby punktów niż uzyskała drużyna przeciwna. Piłkę futbolową przemieszcza się kopiąc (stąd nazwa football: foot - stopa, ball - piłka, mimo że poza USA kopanie piłki oznacza piłkę nożną), rzucając, niosąc i przekazując z rąk jednego gracza do drugiego. Oczywiście można również biec z piłką. Zasady zdobywania punktów są nieco bardziej skomplikowane niż w znanych w Europie sportach drużynowych. Punkty można bowiem zdobywać na wiele sposobów. Najbardziej znane sposoby to: przeniesienie piłki za linię punktową (przekroczenie linii), mamy wtedy do czynienia z tak zwanym goal line; kopnięcie piłki przez bramkę drużyny przeciwnej, czyli field goal; celny rzut piłki do zawodnika znajdującego się w polu punktowym, za linią końcową, czyli end zone. Gdy kończy się czas meczu oraz ostatnia akcja, drużyna z większą liczbą punktów wygrywa spotkanie. Gdy jednak obie drużyny mają taką samą liczbę punktów, stosuje się dogrywkę opartą o zasadę "nagłej śmierci". Polega ona na zakończeniu dogrywki w momencie, gdy jedna z drużyn zyskuje przewagę. Kto pierwszy zdobędzie punkt, kończy spotkanie z wygraną na koncie.

Ile trwa mecz futbolu amerykańskiego - podstawowy czas gry

Standardowo, mecz futbolu amerykańskiego składa się z czterech kwart. Każda kwarta trwa 15 minut. W połowie meczu następuje przerwa. Ma to miejsce po zakończeniu drugiej kwarty rozgrywki. To właśnie w czasie tej przerwy, podczas meczu o mistrzostwo - Super Bowl, oglądać możemy słynne na całym świecie koncerty największych gwiazd muzyki. Wracając jednak do zasad futbolu amerykańskiego, niektóre akcje powodują zatrzymywanie czasu w trakcie gry, co znacząco wpływa na długość spotkania. Jak bardzo znacząco? Otóż rozgrywka footballu amerykańskiego trwać może nawet 3 godziny! Tak, zasady tej dyscypliny sportu znacznie różnią się od zasad gry w piłkę nożną, gdzie czas gry jest zdecydowanie ściślej ustalony. Według sztywnych zasad, mecz składa się z czterech kwart. Co jednak dzieje się, gdy obie drużyny na boisku posiadają taką samą liczbę punktów? W lidze NFL, która jest jedyną znaczącą zawodową ligą footballu w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w takiej sytuacji sędzia zarządza rozpoczęcie dogrywki. Trwa ona z zasady 15 minut bądź rozstrzygana jest wcześniej na zasadzie "nagłej śmierci", czyli z języka angielskiego sudden death. Zasada ta oznacza wygraną dla zespołu, który jako pierwszy zdobędzie punkty przewagi. Jeśli po upływie tego czasu, po obu stronach boiska zostaje nadal taka sama liczba punktów, wynik pozostaje remisowy w zasadniczym sezonie ligi, natomiast w fazie play-offów należy zacząć kolejną dogrywkę. Powtarza się je do mementu, w którym jedna z drużyn, która składa się z 11 zawodników, zdobywa przewagę.

Zegar meczu i zegar akcji - co oznaczają te terminy i jak mierzy się nimi czas

Jeśli chodzi o pomiar czasu, w futbol amerykański gra się podobnie do gry w koszykówkę. Czas spotkania odmierzany jest bowiem przez zegar meczu, znany w języku angielskim jako game clock oraz zegar akcji, który nazywany jest w oryginale mianem play clock. Jest jednak jedna niezwykle istotna różnica między tymi dyscyplinami sportu. W footballu amerykańskim może wystąpić sytuacja (a w praktyce występuje ona bardzo często), w której czas odmierzany jest jedynie przez play clock, podczas gdy game clock stoi. W koszykówce takie sytuacje nie występują. W trakcie trwania spotkania, game clock odlicza czas do końca każdej kwarty. Play clock zaś mierzy czas, którym dysponuje zespół atakujący. Jest to czas, który pozostał na rozpoczęcie akcji przez drużynę atakującą. W NFL - lidze futbolu amerykańskiego, jest to 40 sekund, mierzone od czasu zakończenia poprzedniej akcji. Zanim play clock wskaże wartość zerową, drużyna atakująca musi wprowadzić piłkę do gry. Jeśli tego nie zrobi, zostanie ukarana za opóźnianie gry. Kara ta, z języka angielskiego zwana delay of game penalty, wynosi 5 jardów. Następnie, w zależności od ligi, play clock ustawia się na kolejne 25 bądź 40 sekund. Do momentu, w którym drużyna wprowadza piłkę do gry, game clock pozostaje wstrzymany. Jeśli natomiast chodzi o wykopy, game clock włącza się, gdy piłka dotknięta zostaje po raz pierwszy a zatrzymuje, gdy po wykopie piłka staje się martwa. Generalnie game clock uruchamia się w sytuacji, gdy piłka wprowadzana zostaje do gry poprzez tak zwany snap, czyli zagranie rozpoczynające próby. Zawodnicy atakujący, tak zwana ofensywa, ustawiają się wtedy frontem do obrony, zwanej defensywą) a środkowy (jeden z zawodników ofensywnych) podaje piłkę bądź rzuca ją między nogami do rozgrywającego, bądź innego gracza swojej drużyny. Game clock zatrzymywany jest natomiast w ściśle sprecyzowanych przypadkach: gdy podanie do przodu (forward pass) jest niepełne (incomplete pass); gdy zawodnik z piłką przekroczył linię boczną boiska; gdy jedna z drużyn zdobyła bramkę bądź przyłożenie; gdy występuje sytuacja zmiany posiadania piłki pomiędzy drużynami; gdy sędzia lub jedna z drużyn prosi o czas (przerwę w grze). Ponadto w NFL, dwie minuty przed zakończeniem każdej z połów rozgrywki, game clock jest zatrzymywany automatycznie. Jest to tak zwane two minute warning. Jeśli do końca rozgrywki pozostało mniej niż 40 sekund, a drużyna prowadząca jest w posiadaniu piłki a drużyna defensywna skorzystała już ze wszystkich możliwości zatrzymania czasu, drużyny zwyczajowo uznają mecz za zakończony. Najczęściej kończy się to wybiegnięciem obu drużyn na boisko i zakończeniem spotkania przed czasem.

Zarządzanie czasem - jeden z aspektów strategii gry w futbol amerykański

Jak wspomnieliśmy wyżej, czas gry zależy od wielu czynników. Dlatego też, zarządzanie nim ma olbrzymie znaczenie w tworzeniu strategii gry. Odróżnia to football amerykański od pozostałych sportów drużynowych, gdzie jest on ściśle określony. W skrócie, jeżeli drużyna, która prowadzi w punktacji, jest w posiadaniu piłki, prowadzi tak zwaną grę na czas, czyli stara się zużyć jak największą ilość czasu. Drużyna, która przegrywa spotkanie, robi natomiast wszystko, by zachować jak największą ilość czasu. Robi to w celu uzyskania przewagi punktowej. Przerwy w grze są więc używane w innym celu niż w pozostałych sportach drużynowych. W footballu korzysta się z nich w celu wstrzymania game clock w końcowym momencie rozgrywki. Członkowie drużyny ofensywnej wpływają na tempo gry poprzez swoją strategię. Formacja atakująca na przykład, może wprowadzić piłkę do gry, gdy tylko staje się to dozwolone. Ten rodzaj strategii nazywany jest atakiem przyspieszonym, z języka angielskiego hurry up offense lub no huddle offense. Może też spowolnić tempo grania, poprzez wykorzystanie całego czasu przeznaczonego na rozpoczęcie akcji dyktowanego przez play clock. Tempo spotkania może być zmieniane poprzez wybór różnego typu akcji. W oparciu o tę wiedzę, a także wiedzę na temat wszelkich możliwych zagrań, układa się strategię gry dla konkretnej drużyny. Jest ona zapisana w podręczniku drużyny, zwanym po angielsku playbook. Podręcznik ten zawiera setki różnych potencjalnych zagrań, w oparciu o które trener koordynuje akcje w czasie spotkania.

Zainteresowanie futbolem amerykańskim w Polsce stale rośnie, a co za tym idzie, rośnie także zapotrzebowanie na profesjonalny sprzęt, odzież i akcesoria do futbolu. Jeśli szukasz produktów, które przydadzą Ci się podczas treningów, sprawdź ofertę sklepu sportowego Decathlon. Zarówno początkujący, jak i zaawansowani gracze znajdą w nim wszystko czego potrzebują.