< powrót

Futbol amerykański w Polsce

11 miesięcy temu | 14.06.2023, 12:23 Futbol amerykański w Polsce

Pomimo, że futbolem amerykańskim interesują się, jak sama nazwa wskazuje obywatele USA, jednak tak i w Polsce w ostatnim czasie popularność tego ekscytującego sportu znacznie wzrosła. Dodatkowo kibice mogą liczyć na transmisję, więc tym bardziej fani coraz chętniej zasiadają przed telewizorami, aby oglądać zmagania choćby najpopularniejszej ligi w Polsce - PFL 1.

Co to jest Futbol Amerykański i jakie są najważniejsze zasady?

Futbol amerykański to popularny sport kontaktowy, który rozgrywany jest na boisku ziemnym z podzielonym na dziesięć jardów polem. Na tym polu drużyny próbują zdobyć punkty, przekraczając linię końcową przeciwnika z piłką w ręku lub kopiąc ją przez słupek bramkowy. Należy odróżnić, że futbol amerykański to nie to samo co rugby - te dwie dyscypliny sportowe różniące się zasadami gry.

W futbolu amerykańskim gra składa się z czterech kwart o długości 15 minut, a w każdej z drużyn na boisku znajduje się 11 zawodników. Wygrywa ta drużyna, która wraz z końcem meczu posiada na swoim koncie większą liczbę punktów. Drużyna może zdobyć punkty po następujących zagrywkach:
- przyłożenie (touchdown) warte 6 punktów.
- wykonać kop podwyższający tak by piłka przeleciała pomiędzy słupkami bramki i nad jej poprzeczką; gdy kop jest udany, atak zyskuje jeden punkt
- lub wykonać akcję dołem w celu kolejnego przyłożenia - za udaną akcję drużynie przydziela się 2 punkty
- kop na bramkę - wyceniany na 3 punkty
- zagranie bezpieczne - warte 2 punkty (punkty zdobywa obrona, gdy zawodnik ataku niosący piłkę w swoim polu punktowym jest szarżowany, wypuszcza piłkę aż ta opuści pole punktowe lub celowo rzuca piłkę w ziemię, aby uniknąć szarży.

Bukmacher BETFAN umożliwia obstawianie zakładów związanych z polską ligą amerykańską, jednak z pewnością nie można mówić tu o tak rozbudowanych zakładach, jak choćby na piłkę nożną. W futbolu amerykańskim można zagrać zakłady choćby na zwycięzcę meczu.

Polskie ligi w Futbolu amerykańskim

W Polsce istnieją również drużyny grające w polskiej lidze futbolu amerykańskiego, która składa się z kilku zespołów. Wśród nich są m.in. Warsaw Eagles czy obecnie najlepsza polska drużyna Wrocław Panthers.

Ligi możemy podzielić na PFL 1, PFL 2, PFL 9 oraz PFLJ. Najwyższą oczywiście jest PFL 1. Obecne rozgrywki w sezonie 2023 rozpoczęły się 2 kwietnia i potrwają do czerwca.

Drugą ligą jest PFL2 - jest to zaplecze pierwszej klasy rozgrywkowej - można to nazwać odpowiednikiem Polski 1. Ligi w piłce nożnej. W niej znajdziemy łącznie aż 9 drużyn.

Trzecią klasą rozgrywkową w Polsce jest PFL 9, w której występują drużyny, które mają problemy z uzbieraniem pełnego składu, a także ze znacznie niższym budżetem finansowym. Symbol 9 przy nazwie PFL oznacza, że gra się niestandardowo, ponieważ nie w jedenastu zawodników, a w dziewięciu.

Ostatnimi prezentowanymi rozgrywkami w Polsce w amerykańskim futbolu jest liga juniorów. Również w Polsce stawiane jest na młodzież, aby w przyszłości wykreować jeszcze lepszy poziom ligi, a także zagraniczne transfery.

Czy w futbolu amerykańskim występuje reprezentacja Polski?

Na obecny moment kadra polski w futbolu amerykańskim jest reaktywowana. Możemy zobaczyć dopiero jej początki, jednak liczymy, że wraz ze wzrostem fanów tego sportu również i kadra będzie nabierała znaczenia na arenie międzynarodowej. Debiut kadry narodowej Biało-Czerwonych mogliśmy oglądać w roku 2013, gdzie w spotkaniu ze Szwedami ulegli 14:27.

Polskie drużyny amerykańskiego futbolu w zagranicznych ligach

Swoją przygodę na zagranicznych rozgrywkach posiada klub z Wrocławia, a konkretnie Wrocław Panthers. Rozgrywają oni swoje mecze w najlepszej lidze w Europie, która nazywa się European Football League. Ich mecze w 2023 roku możemy oglądać tam już od czerwca - będzie ich aż 12. Jest to niewątpliwie spory sukces, który może otworzyć szansę do jeszcze większego zainteresowania futbolem amerykańskim w Polsce.