< powrót

Piłka do futbolu amerykańskiego - co warto wiedzieć na ten temat?

8 miesięcy temu | 08.08.2023, 10:31 Piłka do futbolu amerykańskiego - co warto wiedzieć na ten temat?

Jakie rozmiary ma piłka do futbolu amerykańskiego dla dorosłych i dzieci? Jak wybrać tą odpowiednią? Poznaj odpowiedzi na najważniejsze zagadnienia!

Piłka do futbolu amerykańskiego - jakie ma rozmiary i jaką wybrać?

Futbol amerykański to niezwykle emocjonujący sport drużynowy, który jest najpopularniejszym sportem w USA. W Europie ta dyscyplina popularnością ustępuje co prawda kilku innym, ale z roku na rok jego entuzjastów wciąż przybywa. Być może za sprawą słynnego finału ligi NFL - Super Bowl, znanego jest na całym świecie, głównie ze względu na obecność największych gwiazd muzyki na jego scenie. W naszym kraju nadzór nad zawodnikami sprawuje Związek Futbolu Amerykańskiego w Polsce. Zarządza on rozgrywkami Polskiej Futbol Ligi. Mimo, że jest tosport nadal raczkuj ący, zainteresowanie nim ciągle rośnie. Coraz większa liczba osób decyduje się na amatorskie uczestnictwo w nim, dlatego w dobrych sklepach sportowych znaleźć można obecnie dedykowany mu sprzęt a także odzież, obuwie i akcesoria. Jeśli interesujesz się tą grą drużynową i zastanawiasz się, od czego zacząć, czytając ten poradnik, dowiesz się, jak wybrać piłkę do futbolu amerykańskiego, która jest podstawowym elementem wyposażenia gracza.

Piłka do futbolu amerykańskiego - czym się charakteryzuje ten sprzęt futbolowy

Jeśli zdarzyło Ci się widzieć kiedyś mecz futbolowy, na pewno wiesz, jak prezentuje się piłka, której używają podczas meczu zawodnicy. Jest ona lekko spłaszczona od góry, co sprawia, że przybiera kształt nieco eliptyczny. Właściwie można by powiedzieć, że wygląda ona jak dwa połączone ze sobą dwa znaki nawiasu. To określenie wydaje nam się najbardziej trafne. Poza specyficznym kształtem, produkt ten posiada niezwykle charakterystyczny szew. Ułatwia on chwytanie piłki i stanowi jej drugi znak rozpoznawczy. Ten sprzęt sportowy musi cechować się ogromną wytrzymałością. Służy bowiem między innymi do rzucania, łapania i kopania. Wykonany jest więc z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, na przykład gumy, lub skóry naturalnej, zazwyczaj bydlęcej. Do zawodnika powinien być on dopasowany pod względem wagi i wielkości. Piłkę do futbolu amerykańskiego dobiera się bowiem do budowy ciała i wieku sportowca. Wybierając model dla siebie, upewnij się więc czy wytypowany przez Ciebie model jest odpowiednio dopasowany.

Rozmiary piłek do futbolu amerykańskiego - jakie można wyróżnić wielkości tego produktu

Większość sklepów sportowych posiada trzy rozmiary piłek futbolowych: małe, średnie i duże. Cechują się one nie tylko inną wielkością, ale również inną wagą. Modele, które dopuszcza NFL, czyli jedyna licząca się liga zawodowa zajmująca się rozgrywkami futbolowymi, mają bardzo wyśrubowane normy. Producenci sprzętu sportowego muszą zmieścić się bowiem w przedziale od 11 do 12,25 cali, jeśli chodzi o długość i od 28 do 28,5 cala, jeśli chodzi o szerokość. Niekiedy dopuszczane są również przypadki akceptacji długości mniejszej, od 21 do 21,25 cali, jednak nie jest to częsta sytuacja. Jako, że pieczę nad tymi produktami sprawuje amerykańska liga NFL, ich waga wyrażana jest w uncjach. Ile więc powinna ważyć piłka do futbolu amerykańskiego? Od 14 do 15 uncji. Te lżejsze i mniejsze dedykowane są osobom młodszym, te cięższe i większe osobom dorosłym. Jeśli szukasz modelu do gry rekreacyjnej, rozmiar nie ma aż takiego znaczenia. Przyjmuje się jednak, że im wyższy jest poziom zaawansowania gracza, tym większy powinien być rozmiar piłki.

Piłka do futbolu amerykańskiego Wilson i Kipsta - opis produktów zgodnych z wymaganiami NFL

W ofercie marki Wilson znajdują się oficjalne modele ligi NFL. Można więc nabyć piłkę z logiem ulubionej drużyny na własny użytek. Dostępny jest także kultowy model Duke, a dokładnie jego replika. W dobrych sklepach internetowych, takich jak Decathlon.pl, można więc zamówić egzemplarz prawie identyczny z tym, którym grają zawodowcy podczas rozgrywek ligowych. Jeśli więc jesteś miłośnikiem ligi NFL, koniecznie rozważ zakupu modelu Duke Replica. A jeśli nie musisz posiadać modelu z logiem drużyny, możesz wybrać wysokiej jakości piłkę marki Kipsta. Kupując jeden z oferowanych przez nią wariantów, otrzymujesz świetny produkt w naprawdę atrakcyjnej cenie. Ponadto, wśród produktów Kipsta, znajdują się także propozycje dla dzieci. Miękkie i lekkie piłeczki, które kształtem i wyglądem przypominają profesjonalne modele do futbolu, zapewnią świetną zabawę najmłodszym entuzjastom tego sportu.

Korzyści z uprawiania tego sportu - dlaczego warto trenować football amerykański

Zalet trenowania futbolu amerykańskiego jest dużo. Warto zainteresować się tą dyscypliną, jeśli zależy Ci na tym, by poprawić swoją kondycję psycho-fizyczną. Futbol rozwija koordynację ruchową, poprawia pracę układu krążenia i układu oddechowego, wzmacnia pracę mięśni i powoduje przyrost masy mięśniowej. Ponadto poprawia wydolność i ogólną sprawność fizyczną, hartuje psychikę, wzmacnia chęć rywalizacji i dążenia do zwycięstwa.