< powrót

Rękawiczki do futbolu amerykańskiego - jakie wybrać?

8 miesięcy temu | 08.08.2023, 10:41 Rękawiczki do futbolu amerykańskiego - jakie wybrać?

Rękawiczki do futbolu amerykańskiego to ważny elemet wyposażenia gracza. Jak je wybrać i na co zwrócić uwagę? Poznaj nasze sprawdzone wskazówki!

Rękawiczki do futbolu amerykańskiego - na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Futbol amerykański jest niezwykle emocjonującym sportem drużynowym. Mimo, że najpopularniejszy jest w Stanach Zjednoczonych, w Europie z roku na rok przybywa jego miłośników. Liczba graczy rośnie również w Polsce, dlatego w dobrych sklepach sportowych nabyć można obecnie pełne wyposażenie zawodnika tej dyscypliny sportowej. Jeśli należysz do grona entuzjastów footballu amerykańskiego i poszukujesz sprzętu, odzieży, obuwia lub akcesoriów dla siebie, na pewno stoisz przed dylematem: na co zwrócić uwagę wybierając rękawiczki do futbolu amerykańskiego i czym kierować się przy wyborze pozostałych elementów wyposażenia. Poznaj odpowiedzi na te pytania!

Parametry - jakie rękawice do futbolu amerykańskiego będą najlepsze

Rękawiczki do futbolu amerykańskiego muszą spełniać kilka podstawowych wymagań. Przede wszystkim muszą być wytrzymałe, ponieważ używa się ich w ekstremalnych warunkach. Powinny gwarantować komfort użytkowania, bo ćwiczenie w niewygodnych akcesoriach negatywnie wpływa na efektywność treningu. Ponadto muszą one zapewniać wentylację, aby nie doprowadzać do przepocenia się dłoni. Czy są jeszcze jakieś inne wymagania, które powinny spełniać dobre rękawice do uprawiania tego sportu? Tak, poniżej znajdziesz bardziej szczegółowe informacje, które pomogą Ci przy podjęciu decyzji dotyczącej wyboru najlepszej dla siebie pary rękawic futbolowych.

Trwałość - czym powinny cechować się rękawiczki do futbolu amerykańskiego

Łapanie piłki, rzucanie jej i inne aktywności, które mają miejsce na boisku, wymagają od rękawiczek dużej odporności na uszkodzenia. Powierzchnia kontaktowa nie może ulegać ścieraniu, ponieważ negatywnie wpływa to na przyczepność. Wnętrze dłoni w rękawicach jest bowiem pokryte specjalnym, teksturyzowanym nadrukiem (znanym jako grip), który sprawia, że piłka nie ześlizguje się z dłoni, nawet przy dużej prędkości lotu. Ponadto, jako że akcesoria te używane są w trudnych warunkach, muszą one być wykonane z wysokiej jakości materiału. Dłonie podczas treningu mogą się intensywnie pocić, co sprawia, że rękawice będę regularnie prane. Niska jakość materiału będzie skutkować przedwczesnym zużyciem produktu, co tak naprawdę oznacza dla ich właściciela utratę pieniędzy i przymus zakupu nowej pary. Poza jakością materiału liczy się jednak również jakość wykonania produktu. Nawet najwyższej klasy tkanina nie spełni swojego zadania, jeśli poprują się szwy, spajające elementy, z których składają się rękawice. Wybierając model dla siebie, zwrócić więc uwagę na tkaninę, z której uszyte są rękawice, a także na ogólną jakość wykonania. Pomocne mogą okazać się w tym przypadku opinie klientów sklepów internetowych, dotyczące konkretnych modeli produktów.

Wentylacja - dlaczego oddychalność jest istotna w kwestii wyboru produktu

Uprawianie sportu wymaga od organizmu wysiłku, który w zdecydowanej większości przypadków powoduje pocenie się różnych części ciała. Oddychalność materiału jest więc czynnikiem, na który warto zwrócić uwagę bez względu na element garderoby. W przypadku rękawic, przepocona tkanina jest nie tylko niekomfortowa, ale i niezbyt bezpieczna dla skóry. Wysokiej jakości materiał, który pozwala dłoniom oddychać, zapewnia im dodatkową ochronę przed otarciami i innymi drobnymi uszkodzeniami. Wybierając parę rękawic futbolowych dla siebie, warto wziąć pod uwagę, czy zapewnią Ci one odpowiedni poziom oddychalności.

Komfort - jak dopasować rękawiczki do futbolu amerykańskiego do indywidualnych potrzeb

Nowe technologie, z których korzysta się przy produkcji współczesnych rękawiczek do futbolu, gwarantują w większości przypadków wygodę użytkowania. Należy jednak przymierzyć je i upewnić się, że tak właśnie jest w Twoim przypadku. Nawet najlepiej zaprojektowane modele mogą nie zapewniać komfortu, jeśli Twoje ręce nie mieszczą się w standardach podyktowanych przez firmę, która wyprodukowała wspomniany sprzęt. Zwróć uwagę na dodatkową wyściółkę, która powinna być niewyczuwalna oraz upewnij sie czy perforowany nadruk nie zmniejsza zakresu ruchu rąk. Przyjrzyj się też wykończeniu (rzepom lub innego rodzaju wiązaniom), które odpowiada za utrzymanie rękawic w odpowiedniej pozycji. Wziąwszy pod uwagę wszystkie te czynniki, możesz mieć pewność, że Twoja wydajność na boisku nie spadnie z powodu niekomfortowych w użytkowaniu akcesoriów.

Rozmiar - jak dobrać wielkość rękawic futbolowych do wymiarów dłoni

Aby zyskać przewagę na boisku niezbędny jest dobór odpowiednich sprzętów i akcesoriów sportowych. Należą do nich na pewno wysokiej jakości rękawice, których wewnętrzna strona pokryta jest lepką warstwą ułatwiającą złapanie piłki. W wielu sklepach sportowych są one dostępne w różnych rozmiarach. Jak wybrać odpowiedni? Warto zmierzyć dłoń według sugestii producenta, a następnie przełożyć wyniki na tabelę rozmiarów, dostępną na jego stronie internetowej. Wystarczy, że odrysujesz swoje ręce na kartce i zdejmiesz pomiary, które wskazuje producent. Jeśli grasz hobbystycznie, możesz spokojnie wybrać parę w rozmiarze uniwersalnym. Idealne dopasowanie nie będzie bowiem w tym przypadku aż tak istotne. Takie rękawice chronią przed utratą ciepła w podobnym stopniu co te, które cechują się najwyższym stopniem dopasowania.

Aby poprawić swoje osiągi, warto zainwestować w najlepiej dopasowany do swoich potrzeb sprzęt sportowy. W temacie rękawic, należy skupić się między innymi na swojej pozycji na boisku. Inne cechy charakteryzują rękawice dla liniowych, a inne dla pozostałych zawodników defensywnych czy ofensywnych. Oczywiście, jeśli grasz amatorsko, nie musisz przykładać do tego zbyt dużej wagi.

Nike, Cutters, Wilson, Kipsta - czy wybierając rękawice należy kierować się marką

Istnieje kilka marek, które uznawane są za liderów w dziedzinie sprzętu futbolowego. Rękawice Nike, Wilson, Kipsta, Cutters, Tempish, Under Armour czy Bauer należą do tych, które są najczęściej polecane przez użytkowników. Doskonała jakość, ciekawe zestawienie kolorów, wentylacja zapewniająca suchość dłoni, tekstura gwarantująca lepszy chwyt i idealne dopasowanie do rąk użytkownika sprawiają, że warto rozważyć wybór pary wyprodukowanej przez jedną z wymienionych wyżej firm.

Wyposażenie - jaką odzież, obuwie, sprzęt i akcesoria musi posiadać gracz

Poza rękawicami do futbolu amerykańskiego, niezbędne są jeszcze inne elementy wyposażenia. Jakie? W kwestii odzieży są to na pewno koszulki futbolowe i dedykowane tej dyscyplinie sportu spodenki. Ponadto, każdy zawodnik powinien być również zaopatrzony w odpowiednie ochraniacze i kask. W futbolu liczą się również buty i wysokiej jakości skarpety. A fanom tej gry drużynowej przypadną na pewno do gustu czapki z logiem ulubionej drużyny z ligi NFL. Jeśli chodzi o czapki z daszkiem, warto zainwestować w produkty marki New Era, która zajmuje się produkcją oryginalnych akcesoriów z oficjalnymi znakami drużyn sportowych.