Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
Home Odkryj Kadra Terminarz Social Media

1 miesiąc temu

Panthers

"Praca od podstaw"; Michał Latoś dla Słowa Sportowego

W ubiegłym roku Panthers Wrocław otworzyło się na nowe sporty. Do futbolistów amerykańskich najpierw dołączyły softballistki, które szybko osiągnęły najwyższy poziom, sięgając po mistrzostwo i Puchar Polski, a następnie lakrosistki, które czekają jeszcze a debiut w nowych barwach. Jak

Zacznijmy od Lacrosse’a. Znane są jakieś szczegóły na temat nadchodzącego sezonu? Dla Was - sezonu debiutanckiego, historycznego...

Co nieco wiemy. Dziewczyny rozegrają cztery turnieje - w marcu w Poznaniu, w kwietniu w Katowicach, w maju we Wrześni, a w pierwszej połowie czerwca - tydzień lub dwa przed naszym pierwszym meczem futbolowym - we Wrocławiu. Rozgrywki zakończą się tak zwanym Weekendem Mistrzyń.

Nie wiemy jeszcze jakie obostrzenia napotkamy późną wiosną, ale jeżeli wydarzenia sportowe nadal odbywać się będą będą przy pustych trybunach, to czy, mimo wszystko, areną zmagań lakrosistek będzie Stadion Olimpijski, czy bierzecie pod uwagę inną lokalizację?

Chcielibyśmy, żeby dziewczyny przyzwyczaiły się do Stadionu Olimpijskiego i tutaj grały, nawet jeśli na trybunie nie będą mogli pojawić się kibice. Oczywiście nie mówimy „nie” innym obiektom, docelowo domem dziewczyn ma być jednak Stadion Olimpijski.

Kadra jest już zbudowana czy przewidujecie jeszcze jakieś działania?

Rekrutacji do pierwszej drużyny już raczej nie będzie, w drużynie jest ponad 20 dziewcząt, które będą walczyły o zwycięstwo w każdym meczu, aczkolwiek z pewnością rekrutować będziemy cały rok. Chociażby z tego powodu, że czeka nas pierwszy, historyczny sezon w tych rozgrywkach. Zresztą, możemy organizować nawet wspólne rekrutacje dla dziewczyn, które będą chciały wstąpić w szeregi Panthers - kandydatka będzie miała szansę wybrać konkretną dyscyplinę, ewentualnie to my, patrząc na jej umiejętności, ją ukierunkujemy.

Panthers Lacrosse to - zdaje się - nie tylko jedne zespół, ale także drużyna juniorek?

Tak, ta drużyna wciąż powstaje, wobec czego rekrutujemy także juniorki.

Dziewczyny wezmą udział w rozgrywkach międzynarodowych?

W tym roku nie, skupią się wyłącznie na Polskiej Lidze Lacrosse Kobiet, rozbudowie składu juniorek oraz seniorek. Nie chcemy rzucać się na głęboką wodę w pierwszym sezonie, W rozgrywkach międzynarodowych będą na razie rywalizować futboliści i softballistki.

Mecze będą transmitowane na waszym fanpage?

Oczywiście!

Jak oceniasz dotychczasową współpracę z innymi klubami w władzami PPL?

Zarówno w sekcji Lacrosse’a jak i Softball wybraliśmy liderki, które są odpowiedzialne za komunikację ze związkami i innymi klubami. Wiemy, jaką siłą kobiet dysponujemy i że kobiecy lacrosse został przez władze związku zepchnięty na drugi plan; prym wiodą mężczyźni. My chcemy pokazać, że nasze lakrosistki będą walczyć o najwyższe cele. Nie myślimy o rozgrywkach europejskich, ale na przykład o boiskowych i jednocześnie trenerskich wzmocnieniach zagranicznych już tak. W tym temacie trwają na razie negocjacje, na świecie mamy taką sytuację jaką mamy i ściągnięcie zawodniczek z zagranicy to nie taka prosta operacja.

Sądzisz, że jako że jesteście rozpoznawalną marka w środowisku sportów amerykańskich - inne kluby będą najczęściej zerkały właśnie na was? Czerpały od Was wzory? Powtarzały wasze ruchy?

Jako organizacja możemy wnieść dużo do tego środowiska, ale takie informacje czy zapytania jeszcze do nas nie docierały. Wydaje mi się, że to kwestia rozegrania pierwszego oficjalnego meczu. Inne zespoły będą mogły zobaczyć, jak u nas organizuje się tego typu wydarzenie, my z kolei chcemy wejść na jeszcze wyższy poziom przy organizacji turnieju. A jeżeli uda się go połączyć ze zmaganiami futbolu czy softballu, postaramy się zrobić prawdziwe weekendowe pikniki amerykańskie.

Na ten rok planowane są mistrzostwa Europy Lacrosse Mężczyzn. Będziecie w jakiś sposób partycypować w tym wydarzeniu?

Nie. Ta impreza miała odbyć się w tamtym roku i ma już własny sztab ludzi.

Jaką część budżetu przeznaczycie na sekcje lacrosse?

To nieporównywalnie mniejsze pieniądze od tych, które przeznaczamy na futbol amerykański. Budżet każdej sekcji jest zbudowany osobno, każda sekcja go zna i do każdego z tych budżetów odpowiednio dobieramy partnerów. Ostatnio jednym ze sponsorów klubu została firma SunTech Polska, a jej logo będzie widoczne właśnie na koszulkach softballistek. Cieszymy się, że firmy chcą angażować się w promocję tego niszowego sportu.

Przejdźmy do drugiej sekcji kobiecej. Kiedy start Polskiej Ligi Softballu Kobiet?

W kwietniu. Rozgrywki, podobnie jak w ubiegłym roku, zostaną przeprowadzone w formie turniejów. W pierwszych czterech dziewczęta będą rywalizowały na wyjazdach, dopiero piąty odbędzie się we Wrocławiu. Możliwe nawet, że w ten sam weekend, co mecz futbolistów... Oprócz udziały w lidze, dziewczęta zagrają w Pucharze Polski, zresztą na obu frontach - ligowym i Pucharowym - bronimy tytułów. Poza tym, zgłosiliśmy się również do turnieju europejskiego, który zostanie rozegrany w okresie wakacyjnym w Bułgarii.

Dziewczyny już zapewne trenują...

Jak najbardziej, zarówno softballistki jak i zawodniczki lacrosse mają do dyspozycji siłownię na Stadionie Olimpijskim . Otrzymały także plany przygotowania motorycznego i ciężko pracują pod okiem trenerów danej sekcji. Wszystko idzie zgodnie z planem - rekrutacje, treningi w trzech sekcjach i bardzo poważne podejście do przygotowania fizycznego.

Trudno jest ogarnąć grafik ćwiczeń dla futbolistów, softballistek i lacrosse w jednej siłowni?

Jest to do zrobienia. Cały czas się rozrastamy i mamy plany na poszerzenie bazy treningowej, a COVID pokazał nam, że nie możemy cały czas rosnąć w górę, musimy rozrastać się także wszerz. Stawiamy na spokojną pracę u podstaw, bo wiemy, że jeżeli za szybko wystartujemy z tymi dwiema sekcjami i zbyt szybko rzucimy się na głęboka wodę, zakończy się to zyskiem krótkoterminowym. A na tych polach chcemy budować to co w futbolu - bardzo mocne podstawy, czyli grupę juniorską, która co roku będzie nas zasilała i budowała dużą konkurencję w sekcjach żeńskich.

Sekcja Softballu też ma zespół juniorek?

Również w budowie, dlatego nie możemy mówić jeszcze o „zespołach” - takowe będą, jeżeli w każdej juniorskiej sekcji znajdzie się po 20-25 dziewczyn, a drużyny wystąpią w krajowych rozgrywkach. Na razie więc budujemy, ponadto prowadzimy zajęcia z grupą Minis, a więc dziećmi w wieku 6-12 lat, gdzie dziewczynki i chłopcy bawią się już nie tylko w futbol flagowy, ale mogą dotknąć także dwóch nowych sportów.

Ray Wojtala nadal będzie pierwszym trenerem?

Tak, choć postaramy się poszerzyć sztab trenerski. Jak wspomniałem - rozglądamy się na rynku zagranicznym w poszukiwaniu osoby, która mogłaby wnieść do zespołu wyższy poziom , zawodniczy i trenerski. W Kutnie jest mocny zaciąg Japonek, Warszawa dobrze radziła sobie z Amerykankami. Chcemy postąpić podobnie, choć przecież już w tamtym roku w naszym zespole grały zawodniczki na przykład z Czech. Właśnie Czechy, a także Holandia i USA to ośrodki, gdzie softball ma się bardzo dobrze.

Pracujecie jeszcze nad tą sekcją?

Jest tu bardzo dużo do zrobienia. Staramy się zająć miejscem rozgrywania meczów przez softballistki, rozmawiamy z AWF-em na temat jego rewitalizacji. Na początku tego roku, dzięki miejskiej dotacji, poczyniliśmy także duże zakupy sprzętowe dla obu sekcji.

Rozmawiał Arkadiusz Barski

Udostępnij