Cookie Consent by FreePrivacyPolicy.com
home

Home

search

Odkryj

event Terminarz shopping_bag Sklep tag

Social Media

Football

Wywiad z trenerem Davidem Likinsem

9 miesięcy temu | 15.02.2022, 09:00
Wywiad z trenerem Davidem Likinsem

Już 05.06 rozpoczniemy drugi sezon European League of Football. Nowy sezon, nowe wyzwania i nowe perspektywy - poznajcie bliżej trenera Dave Likinsa, czyli nowego koordynatora defensywy Panthers w 2022!

Jak żyje się we Wrocławiu?

We wrocławiu żyje się wspaniale! Moje mieszkanie jest świetne, bardzo nowoczesne pod względem technologicznym. Miasto jest piękne a ludzie bardzo przyjaźni. Mieszkam tu dopiero od tygodnia ale jestem zachwycony.

Odwiedzał już trener miasto w przeszłości? Ma trener jakieś wspomnienia?

Byłem we Wrocławiu jedynie przy okazji rozmowy o pracę.Zaskoczył mnie rozmiar miasta i bardzo spodobało mi się połączenie współczesnej architektury i zabytków oraz zielona przestrzeń (parki) które widziałem jadąc przez miasto. Wówczas spacerowałem z hotelu na rynek.

Jak spędza trener czas wolny? Ma trener hobby?

Póki co, popołudnia spędzałem w mieszkaniu i na drobnych zakupach. Co do hobby, planuję poświęcić czas na powrót do formy. Kocham filmy i gram trochę na komputerze. Przez najgorsze czasy pandemii COVID-19 przeprowadził mnie Netflix i Red Dead Redemption Online . 

Jak doszło do dołączenia trenera w szeregi Panthers? Chciał trener zmiany otoczenia? Przez ostatnie 9 lat pracował trener w Braunschweig New Yorker Lions…

Sprawy w Lions nie wyglądały tak dobrze jak kilka lat temu. Każdego roku zdobywaliśmy chociaż jeden tytuł mistrzowski, lecz COVID miał duży wpływ na sezon 2021.

W trakcie sezonu rozmawiałem z Dariusem Robinsonem. Po zakończeniu sezonu skontaktował mnie z trenerem Samelem, odbyliśmy pierwszą rozmowę przez Zoom kiedy znajdowałem się w pociągu, wracając z rozmowy w innym klubie. Po tym przyjechałem do Wrocławia i spodobało mi się wszystko co zobaczyłem. Wspólnie z trenerem Samelem oglądnęliśmy trochę materiałów futbolowych i rozmawialiśmy przez kilka godzin, a ja już drugiego dnia wiedziałem, że jest to osoba dla której chce pracować - to już przesądziło o moim wyborze.

Czy popularność GFL spadła po powstaniu European League of Football?

Wydaje mi się, że kibice GFL są mimo wszystko raczej lojalni. Bardzo ciekawym przypadkiem jest Berlin, gdzie obok drużyny ELF (Berlin Thunder) występują też 3 drużyny GFL.

Czy zna trener innego szkoleniowca z tak wieloma sukcesami na europejskich boiskach?

To zabawne pytanie, a ja staram się nie być tak egocentrycznym. Miałem szczęście trenować kilka wspaniałych drużyn ze świetnymi trenerami. Współpraca z trenerami głównymi takimi jak Troy Tomlin, Geoff Buffum czy Kent Anderson dało mi szansę powiesić na mojej ścianie kilka medali (w przenośni - moje medale trzymam w jakimś pudełku :) )

Cała Organizacja Panthers - wygląda tak jak trener sobie wyobrażał?

Organizacja znacznie przerosła moje oczekiwania. Wszystko było gotowe i na swoim miejscu już jak dojechałem do Wrocławia, poczułem, że bardzo o mnie dbają.

Czy miał okazję trener spotkać innych polaków na swojej ścieżce trenerskiej?

Spotkałem zarówno kilku polaków jak i amerykanów polskiego pochodzenia. 

W trakcie mojego pierwszego roku jako trener, były zawodnik University of Kentucky i skaut Dallas Cowboys Walt Yaworsky (to on był skautem, który namówił sztab Cowboys do draftu Emmitta Smitha) odwiedził małą uczelnię na której pracowałem i zaprosił mnie na lunch i dał mi kilka bardzo ważnych rad odnośnie mojej kariery. Od tamtego czasu rozmawialiśmy każdego roku przez około dekadę.

Wśród polaków których trenowałem w Europie znajdują się Christoff Malewski, Cornerback z Hamburga. Jego córka jest teraz z Olimpijskim Teamie Niemiec w gimnastyce. 

W Brunszwiku mieliśmi kilku świetnych defensywnych liniowych - Jakub Malecki, Adrian Brudny, Adam Roszkowski i Eryk Paszkiewicz. Każdy z nich jest niesamowicie silnym i eksplozywnym zawodnikiem. Malecki był ważnym elementem naszych wczesnych sukcesów, moim zdaniem w kilka lat rozwinął swoje umiejętności do tego stopnia, że był najlepszym Nose Tacklem w Europie

Do czego przykłada trener największą uwagę jako szkoleniowiec?

Ważna jest dla mnie lojalność wobec drużyny w której jestem trenerem i robić wszystko, aby moi zawodnicy byli lepszymi sportowcami i graczami drużynowymi. Chcę dać zawodnikom i organizacji wszystko, co pomoże wygrać.

Co myśli trener o formacji defensywnej Panthers? Drużyna ma w składzie między innymi Karlisa Braunsa czy Dariusa Robinsona.

Jestem pod wielkim wrażeniem zawodników, którymi dysponujemy. Mamy w składzie idealną mieszankę rozmiaru, szybkości i doświadczenia, które pomoże nam być defensywą na najwyższym poziomie.

Czy linia defensywna jest kompletna czy jest jeszcze potrzeba nowych nazwisk?

Linia defensywna wygląda na wystarczająco dobrą i szybką Bardzo chciałbym nakłonić do powrotu Adriana Brudnego - jest świetny w grze na środku linii.

Od wielu lat pracuje trener w Europie, w której zdobył niejedno trofeum. Myślał trener kiedyś o powrocie do USA? 

Zazwyczaj wracam do domu, do Kentucky na około miesiąc w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Po około trzech tygodniach jestem gotowy do powrotu do Europy. Dobrze mi się tu żyje i lubię być tu trenerem. To właśnie tu mam najwięcej radości z pracy szkoleniowca.

Jak widzi trener nowy rozdział w swoim życiu?

To dla mnie nowa przygoda. Nowa drużyna, nowy kraj, nowy język. Chcę żeby Panthers odniosło wielki sukces, ponieważ wygląda to na miejsce w którym chciałbym zostać na dłużej.

Udostępnij